Jared Kushner ja Raimond Kaljulaid – uued näojooned poliitmaastikul

Pärast Trumpi presidendiks vannutamist on olnud võrdlemisi suure meedia tähelepanu all ka tema väimees, Ivanka Trumpi abikaasa Jared Kushner, kelle ta võttis endale isiklikuks nõunikuks (senior advisor). Kushner kui noor, 36-aastane, idaranniku miljardär esindab kahtlemata Trumpi lähiringkonna kõige liberaalsemat leeri koos oma abikaasaga, pannes tihtipeale oma tegutsemisega (vastupidistel põhjustel) kukalt kratsima nii demokraadid kui ka tüüpilisemad Trumpi-toetajad, kellest viimastele paistab ta isegi rohkem korda minevat. Samal ajal kui Valgest Majast on juba välja saadetud meie ajale iseloomulikke paremäärmuslasi nagu Steve Bannon, kes oli samuti üks presidendi tippnõunikest, hoiab Kushner tugevalt veel pinda ja mõjuvõimu Trumpi seljataga. Kushner, kes oma tausta poolest (Harvardi lõpetanud jõukas New Yorki noor) sobitub ideaalselt tüüpilise USA liberaali stereotüüpi, näib olevat täielik võõrkeha praeguses valitsuses. Mitmeski mõttes illustreerib see asjaolu, et Trump on ideoloogiata populist, kelle nõunike valik sõltub tujust ja ilmast, kuid kindlasti on ka märkimisväärne Kushneri ortodoksest juudi päritolust tingitud kuulekus ja lojaalsus perekonnale (ja J.K. kindlasti peab D.T. osaks oma perekonnast), mida Trump näib väga hindavat. Pärast Trumpi nõunikuna ametisse astumist, näitasid mitmed liberaalidest Kushneri endised sõbrad välja avalikku pettumust, kuid seda siiski lootusega, et ehk mõjutab ta presidenti rohkem kui president teda (olla nende n-ö inside man). Kuid senimaani on üldsuse teadmised Kushneri konkreetsetest seisukohtadest jäänud võrdlemisi häguseks ning sellepärast on ka tema mõjuvõimu määramine keeruline*. Seda peamiselt seetõttu, et avalikke esinemisi on ta teinud vähe ning ajakirjanikega suhtlemisel olnud äärmiselt tagasihoidlik.

Sama tagasihoidliku käitumisega on siin kaugel Eestis jäänud viimastel nädalatel ajakirjandusele silma veel üks sarnane mees. Küll mitte miljardäri poeg, kuid samamoodi noor, alles 35-aastane (1 aasta ja 17 päeva noorem kui Kushner), poliitikategija, kes küll erinvalt Kushnerist on olnud poliitikaga seotud juba ligi 15 aastat. Kui lugeja on ka kirjutise pealkirjaga tutvunud, siis ta teab, et jutt käib äsjastel valimistel hiilgava tulemuse teinud (5534 häält – üle-Eestiliselt teine tulemus) Põhja-Tallinna vanemast Raimond Kaljulaidist.

Kaljulaid, kes 15 aastat tagasi oli suhtes toonase Tallinna linnapea Edgari Savisaare tütre Maria Savisaarega, palgati juba 2002. aastal (kui esimene oli alles 20-aastane) semiootikatudengina (palkamisel rõhutati justnimelt seda asjaolu) Tallinna linnapea kommunikatsiooninõunikuks. Sealt alates, olgugi et noorema Savisaarega läksid teed lahku, muutus noore Kaljulaidi suhe vanema Savisaarega aina lähedasemaks. Õigepea sai temast Keskerakonna kampaanianõustaja ja “sõnumiideoloog”, kelle arvamus erakonna kursi suunamisel näis olevat tänu Savisaare usaldusele üpriski mõjukas. Karjääri suurem muutus toimus tema jaoks aga eelmise aasta märtsis, kui ta määrati Savisaare-toetajana Põhja-Tallinna vanemaks, ent varsti (sügisel) astus ta erakonna uue esimehe valimisel Savisaarele vastu ning toetas hoopis Jüri Ratast. Sellise käiguga sättis Kaljulaid ennast võrdlemisi win-win olukorda, mida tõestab ka suurepärane tulemus tema esimestelt valimistelt, kuna tagas endale selge toetuse Ratase-leerilt ning tundub, et Savisaare “hülgamisega” kaasnenud “reeturi” maine on nüüdseks juba mitmete endiste Savisaare-leeri (kui sellisest asjast saab veel rääkida) toetajate ja liikmete poolt unustatud.

Kuigi ei saa päris ühte patta panna Savisaart ja Trumpi, on sellegipoolest üpriski põnev ja huviväärne märgata kokkulangevusi nende mõlema “poliitilise poja”, Kushneri ja Kaljulaidi, karakterites ja poliitilistes valikutes. Näib, et mõlemaid ühendab teatav liberaalne, nooruslik ning intelligentne taust, mis aga on rakendust leidnud vastupidises keskkonnas. Nii Kaljulaid kui ka Kushner on avalikult jäänud silma moodsate ja innovaatiliste liberaalidena, kes peavad lugu nii vähemuste õigustest kui ka progressiivsete lahenduste ellu viimisest. Olgu selleks siis Kaljulaidi väga jõuline toetus süstlavahetuspunktidele, enese väljendamine Nihilist.fm-i kaudu ja Kalamaja “hipster-identiteedi” adekvaatne mõistmine või Kushneri (kuid ka Ivanka Trumpi) lobitöö, säilitamaks Obama poolt algatatud riiklike suunitlusi (nt LGBT-õigused). Lihtne oleks nende motiive näha faustlikena – justkui annaksid nad järele mitmetes (liberaalsusest tingitud) moraalsetes seisukohtades, et pürgida karjääriredelil kõrgemale ning saada osa võimust, mida pakub riigipirukas. Kindlasti on see võimalik, et nende liberaalne agenda on näiline, kuna näiteks Kaljulaid on ennast Keskerakonna kampaaniakorraldajana tõestanud väga asjatundliku poliittehnoloogina ja Kushner võrdlemisi kogenud kinnisvaraärimehena, kes suudab õigel hetkel õiget sõna kasutada. Ning ka nende moraalsuses kahtlemiseks on põhjuseid küllaga, kui tuua näiteks Kushneri sidemed Venemaa agentidega presidendikampaania ajal ja Kaljulaidi (endised) väga tihedad sidemed süüdi mõistetud korruptantidega. Sellegipoolest on mul nendesse usku kui värsketesse ja progressiivsetesse jõudusesse, kes tasakaalustav võrdlemisi hapusid keskkondasid, mis eksisteerivad nii Valges Majas kui ka Tallinna linnas.

* – Muidugi tuleb ka silmas pidada, et Kushner nõustab Trumpi peamiselt välispoliitika (veel täpsemalt Lähis-Ida) küsimustes, kus üldjuhul demokraatide ja vabariiklaste arvamused ei lähe radikaalselt lahku. Seetõttu polegi Kushner kõige põletavamate probleemidega (väärtused, identiteet, rahvuspoliitika) seoses nii palju esiplaanil, kui paljude arvates võiks.

LISALUGEMIST JA -VAATAMIST:

  1. What does Jared Kushner belive? (video)
  2. How to lose friends and ‘exfoliate’ people — Trump’s son-in-law, Jared Kushner, is caught between 2 worlds, and his friends are cutting ties

  3. Ivanka Trump and Jared Kushner Said to Have Helped Thwart L.G.B.T. Rights Rollback

  4. Jared Kushner’s explanations on Russia reveal a man wholly unsuited to his job

  5. Keskerakonna uus aju on presidendi poolvend Raimond, keda Savisaare lähikond peab reeturiks 

  6. Raimond Kaljulaid. Radaris 23. mail 2017 (video)

  7. Raimond Kaljulaidi tekstid Nihilist.fm-is

 

One Reply to “Jared Kushner ja Raimond Kaljulaid – uued näojooned poliitmaastikul”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s